Evime Nasıl Bir Perde Almalıyım Sorusuna 6 Cevap

linens-perde-modelleri-2015-tasarimi

Ev dekorasyonunda mobilyalar kadar aksesuarların da önemi büyüktür.Özellikle halı ve perdelerin yeri ayrıdır.İkisi olmazsa ev çıplak görünür.

Bu yazıda evime nasıl bir perde almalıyım sorusuna 6 cevap bulacaksınız.Sırasıyla bu cevaplara bakalım.

1.Önce Stilinizi Belirleyin

Salonunuza göz atın,perde rengi ve desenini belirleyecek en önemli etkenler; koltuk rengi,duvarlarınızın rengi ve son olarak halılarınızın rengi…Bu yüzden perde seçimi en sona bırakılmalıdır.

2015-Birillife-zebra-perde-modeli

2.Zıt Renkler Kullanın

Perde modelinizi belirlerken duvar rengi,mobilya rengi ve halı rengiyle birebir aynı yada bu renklere yakın tonlar asla kullanmamalı..Tam aksine zıt renkler kullanın.

Aynı renkli koltuk ve perdeler evinizi oldukça basık ve sıkıcı gösterecektir.Mobilya ve perdelerinizin mutlaka zıt renkler olmasına özen gösterin.Aşağıdaki fotoğraftaki gibi aynı renkler kullanmayın.

koltuk takımı renginde perde seçimleri

3.Küçük Detaylarla Evinizi Renklendirin

Renk ile uyumu yakalamak yerine küçük detaylarla da uyumu yakalayabilirsiniz.Örneğin koltuk takımınızın üzerindeki yastık deseninin içindeki bir rengi,örneğin krem rengini,perdenizin deseninde de aynı rengi birlikte kullanabilirsiniz.Küçük detaylar ile uyumu yakalamak,salonunuzu şık bir görünüme kavuşturacaktır.

perde -mobilya renk uyumu

4.Perde Kumaşı

Perde kumaşları,mobilyalarınızın kumaşları ile uymalı…Örneğin koltuk takımınızın kumaşı keten seçilmiş,fakat perdeleriniz parlak..Bu da hoş bir görüntü oluşturmayacaktır.Perdeleriniz emanet gibi duracaktır.Bu nedenle aynı dokudaki kumaşları seçmelisiniz.

perde kumaş modelleri

perde desenleri 2015

5.Perde Modelleri

Renk ve kumaşa karar verdiniz,sıra şimdi perde modellerinde…Malum,bir sürü perde modelleri arasından seçim yapmak epey zor..Rustik perdeler,stor perdeler,ip perdeler,vs…

Önce evinizin,salonunuzun stilini belirleyin.Vintage ve country tarzı ev dekorasyonuna sahipseniz,rustik perdeler ve çiçekli kumaşlar sizin için uygun olacaktır.

Modern bir ev dekorasyonuna sahip olanlar ise,stor ve zebra perdeleri tercih etmelisiniz.

Yüksek tavanlı ve geniş pencereli bir eviniz varsa,ip perdeler ve mekanizmalı perdeler kullanmalısınız.

japon_perde_modelleri

japon_perde_modelleri

Koctas-jaluzi-perde-modelleri-

Koctas-jaluzi-perde-modelleri-

6.Perde Aksesuarları

Evinizin tarzına göre perde aksesuarlarını seçmelisiniz.Country tarzı bir evde,rustik perdeye osmanlı figürü yada yaldızlı perde aksesuarı hiç uygun olmaz.Perdeye uygun tarzda aksesuarlar seçilmeli..

klap-kalp-aksesuar-modeli

modern perde aksesuarları

Renkli-güllü-perde-aksesuar-modeli

ponponlu-perde-aksesuar-modelleri

 

Ne Düşünüyorsunuz?