Mutfak İçin Yer Karosu Nasıl Seçilmeli?

mutfak için dolaplarla uyumlu yer karolarıEvimizde en çok vakit geçirdiğimiz alanlar mutfaklarımızdır.Malum yemek pişirme,bulaşık,temizlik derken vaktin nasıl geçtiğini anlamayız.Bir de mutfakta keyif yapanları da unutmamak lazım.Hayatımızda bu kadar önemli bir yer kaplayan mutfakların dekorasyonu da önemli olmalı..

doğal taşlı yer karolarıyla mufak dekorasyonuMutfak dekorasyonunda en dikkat çekenlerin başında yer karoları geliyor.Seramik,porselen yada doğal taş olsun fark etmeksizin yer karoları uzun ömürlü,kaliteli,temizliği kolay ve estetik görünümleri olmalarından dolayı ev dekorasyonun temel yapı taşlarındandır diyebiliriz.

Mutfak için yer karosu seçerken suya ve darbeye dayanıklı,kolay temizlenen,leke tutmayan,kir göstermeyen kısaca mutfakta çıkacak her türlü aksiliklerin üstesinden gelecek malzeme tercih etmeniz gerekiyor.Örnek verecek olursak cam karoların mutafaklara neden uygun olmadığını kolayca anlayabilirsiniz.

zemin-dosemeleri-modelleriKahverengi mutfak dolapları çoğu mutfakta kullanılan modellerden..Bu renkteki mutfak dolaplarına en iyi gidecek karo gri renkli olandır.Kahverengi ile birlikte gri karolar uyumlu bir ikili olacaktır.

harika-mutfak-yer-karo-modelleriAçık renk mobilya kullanılan mutfaklarda renkli yer karoları,siyah beyaz damalı karolar,kendinden desenli doğal taş karolar yada çini desenli karolar gibi farklı seçenekler arasından kendinize uygun olanı seçerek mufağınıza farklı bir hava katabilirsiniz.

Mutfağın geniş ve temiz görünmesi için genelikle açık renk yer karolarını tercih ederiz fakat koyu renkleri de bir düşünün derim.En iyi yanları kirleri göstermemeleri..

granit-tas-yer karolarıDoğal taş olarak graniti tercih edebilirsiniz.Granit biraz pahalı olduğu için daha çok tezgahlarda kullanırız ama zemindeki görüntüsü o kadar zarif ki bütçenizden fedakarlık yapmaya değer..

2015 model mutfak dekorasyonu modelleriMutfak halısı kullanılsa bile ancak belirli bir kısmına halı kullanmalıyız.Tümüyle mutfağa halı kaplatmak göze pek hoş görünmeyecektir.Bu durumda yer karolarının mutfağı soğutmayan,soğuğu çekmeyen,kolay ısınan bir malzemeden olmasına da dikkat etmeliyiz.

desenli yer karolarıyla mutfak dekorasyonuSon olarak yer karolarını desenli kullanacaksanız mutfağın diğer elemanlarını sade tutmanız lazım…Koyu renk zemin kullanacaksanız açık renk bir duvar boyası seçmeniz gerekir.Böylece daha aydınlık bir mutfak görünümü elde edersiniz.Mutfağı ferah ve aydınlık olanlar yer karolarını gönül rahatlığıyla koyu renk kullanabilirler.

Mutfak için yer karoları seçimi nasıl olmalırenkli-desenli-yer-karolarırenkli-mutfak-yer-karoları

Ne Düşünüyorsunuz?