Bahçede Taşlardan Peyzaj Örnekleri

Evim-şahane-sıradışı-bahçe-peyzaj-çalışmalarıBahçe deyince çoğumuzun aklına yemyeşil bitkiler,rengarenk çiçekler gelir.Oysa bahçe düzenlemesi ve bakımı o kadar kolay bir iş değildir,zahmetlidir ve epey bir zaman ister.Mevsim koşulları,vakitsizlik ve yer darlığı gibi nedenlerden dolayı bahçeler kendi haline bırakılır.

en-guzel-2015-bahce-peyzaj örnekleriİşte bu gibi nedenlerden ötürü taş ve kaya peyzaj düzenlemeleri bitkilere yer ve zaman ayıramayanlar için en isabetli bir seçim olacaktır.Bahçeye ne yapmalıyım,nasıl adam edebilirim sorularına yanıt arayanlar için taş bahçeler hem estetiksel hem de daha az ilgi isteyen bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor.Taş ve kayaları kullanarak farklı tasarımlara imza atabiliriz.Beğendiğiniz örneklerden esinlenebilir yada tamamen kendi hayal gücünüzü kullanarak eldeki malzemelerle harika işler çıkartabilirsiniz.

japon-bahcesi-modeliPeyzaj düzenlemeleri için pekçok taş örnekleri mevcut..Kumtaşı,mermer,granit,çakıl taşı,kalker,dolomit,dere taşları,kayrak taşı bu taşlar arasında yer alıyor.Özellikle dere taşları ıslandıklarında harika renkli bir görüntü ortaya çıkıyor.

dekoratif-tas-kaplama-bahce-yollariBahçelerde doğal taş kullanmak,bitkilerin göz ardı edileceği anlamına gelmiyor.Aksine bitkiler için alan ayırıp taşlarla etraflarını çevrelediğinizde ortaya çok daha renkli ve dekoratif bir görüntü çıkacak.Peyzaj taşlarıyla yürüme yolu,merdiven,bahçe çiti gibi farklı düzenlemeler yapabilirsiniz.

dis-mekan-dekorasyonu-bahce-duzenlemesi-peyzaj-Bahçeye taş döşemeden önce altta kalacak toprağa ince bir membran veya branda sererek taşlar arasında su birikmesini,yabani otların çıkmasını engellersiniz.

dogal-tas-doseme-bahce-dizayniBazı bahçelerde yürüme yolu olarak podima dediğimiz,yani çakıl taşlarıyla oluşturulan mozaikler kullanılır.Bunun tek eksisi taşların zamanla yosun tutması…Yosunu engellemek için ara ara ilaçlama yapabilirsiniz.

bahçede taş peyzaj düzenlemeleriÇeşitli peyzaj firmasından bahçeniz için doğal taş siparişi verebilirsiniz.Kiloyla satılan bu taşların maliyeti fazla olduğundan,bahçenizde geniş bir alandan söz etmiyorsak dere taşlarını veya çakıl taşlarını kendiniz toplayabilirsiniz.

Ne Düşünüyorsunuz?