Duvar Kağıdı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Duvar-Kağıdı-Alırken-Nelere-Dikkat-EtmeliGünümüzde duvar kağıtları evlerimizin,ofislerimizin hatta çoğu mekanların vazgeçilmez dekorasyon unsurları arasında yer alıyor.Bir mekana girdiğimizde en dikkat çeken yerler,tabiki de mekanın duvarlarıdır.Duvarlarımıza farklı bir stil kazandırmak,yoğunluk katmak ve farklı bir hava vermek duvar kağıtlarıyla mümkündür.

duvar-kagidi-secerken-nelere-dikkat-etmeliyizDuvar kağıdı seçiminde bazı önemli noktalar bulunmaktadır.İlk yapmamız gereken şey,kağıdın üzerine tırnağımızla sürtmeler yaparak dayanıklılığını kontrol etmektir.Soyulmalar,çizilmeler ve yıpranma oluşuyorsa bu duvar kağıdı sizin için pek uygun değildir.Genellikle Alman duvar kağıtları yumuşak oldukları için dayanıklılıkları zayıftır.İtalyan duvar kağıtları ise dayanıklılık açısından en yüksek kaliteye sahiptir.

Kahve-rengi-taş-görünümlü-duvar-kağıdıFiyatının dışında daha önemli olan şey,alacağınız duvar kağıdına dokunarak kalitesine karar verebilirsiniz.Kolay temizlenebilir olması duvar kağıtlarının kullanılabilir olduğunu gösterir.

Duvar kağıdı alırken odanızın büyüklüğü,aydınlatması ve tavan yüksekliği göz önünde bulundurulmalıdır.

Eğer odanız güneye bakıyorsa,duvar kağıdı renk tonları soğuk olsun(mavi,yeşil,lacivert),Eğer odanız kuzeye bakıyorsa sıcak tonları (açık bej renginden itibaren kahverengiye kadar)kullanmalısınız.Böylece az gelen güneş ışığını açık renklerle biraz olsun telafi edebilirsiniz.

Küçük odayı görsel olarak daha geniş yapmak için,küçük desenli yada açık renk düz duvar kağıdı yapıştırabilir,eşkenar dörtgen şeklinde desenli duvar kağıdı da kullanabilirsiniz. Pencerenin karşısındaki duvara büyük desenli duvar kağıdı yapıştırın.

Duvar kağıdı nasıl seçilmeliEğer odanız fazla büyükse,duvar kağıdınızı koyu tonlardan seçin,büyük desenli, eğik çizgili yada dikey çizgili duvar kağıdı kullanın.

Eğer odanız dar ve tavanı yüksekse,yatay çizgili duvar kağıdı seçin.Odanızın duvarlarını 3 parçaya bölün,alt bölümün üçte ikisine doygun renk,kalan parçasına açık renk uygulayın.

Tavanı görüntü olarak daha yüksek yapmak için ise dikey çizgili yada desensiz duvar kağıdı uygulayın.Tavanı açık tonlarda yaptırın.Tam tersi tavanı alçak yapmak için ise duvarın üstünde bordür kullanın,yatay çizgili duvar kağıdı yapıştırın.

 

Ne Düşünüyorsunuz?